Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Skorunu Öğrenme

Kredi Skorunu Öğrenme

Kredi ürünlerinden yararlanılabilmesi için bankaların belirlemiş olduğu koşullar kişiler tarafından karşılanmalıdır. Bu olmadığında kredi başvuruları olumsuz yanıtlanmaktadır. Bankadan bankaya beklentiler değişse de genel olarak bakıldığında tüm bankaların üzerinde hassasiyet ile durduğu bazı konular vardır. Kredi notu bu konular arasında öne çıkmaktadır. Kredi puanı iyi seviyede olmayan kişilerin bankalardan gereksinim duydukları krediyi temin etmesi bir hayli güçtür. Çünkü kredi puanı kişilerin referansı niteliğindedir. Öncelikle bilmeyenler için kredi puanının ne anlama geldiğini detaylı şekilde açıklayalım. Sonrasında kredi skoru öğrenme işleminin nasıl gerçekleştiğini ele alalım.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu nedir sorusu özellikle kredi isteklerine ret yanıtı alanların ilk sordukları sorular arasındadır. Bankalar ve finansal kuruluşlarla kişi arasında gerçekleşen tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Findeks kayıt altına alınmış bu verileri inceleyip kişinin geri ödeme alışkanlığının ne durumda olduğunu tespit etmektedir. Findeks bu alanda tek yetkilidir ve vermiş olduğu kredi puanı herkes tarafından istinasız şekilde kabul görmektedir. Kredi notu bireylerin o güne kadar yapmış oldukları tüm işlemler baz alınarak oluşturulmaktadır. Şimdi kısaca kredi notunun hangi konular üzerinden belirlendiğini inceleyelim.

Kredi Notu Neye Göre Belirleniyor?

Kredi notunun belirlenmesinde önemli olan ve bir adım öne çıkan konular şunlardır.

Kişinin kullanmakta olduğu kredi kartlarının aylık ödemesini zamanında yapıp yapmadığı kredi skorunu ciddi şekilde etkilemektedir. Kredi kartı ödemeleri yapılmadığında Findeks tarafından kredi notu düşürülmektedir. Kredi kartı kullananların sürekli olarak asgari tutarı ödemesi de kredi skorunu olumsuz etkilemektedir. Kredi puanınızın düşmesini istemiyorsanız sizde kullanmakta olduğunuz kredi kartlarınızın ödemesini zamanında gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Kredi kullanan kişilerin almış oldukları kredinin taksitlerini vaktinde ödeyip ödemedikleri de önemli bir konudur. Ödemeleri vaktinde yapanların kredi notları yükseltilirken yapmayanların kredi skorları düşüşe geçmektedir. Kara listede olmak veya kişi hakkında yasal takibin bulunması gibi konularda Findeks’in önem verdiği konulardır. Bu konumda olan kişilerin kredi notlara adeta dibe vurmaktadır. Kredi puanının belirlenmesinde en çok önem taşıyan konular bunlardır diyebiliriz. Tüm ödemelerinizi zamanında yapmanız durumunda kredi skorunuz pozitif yönde gelişim göstermeyi sürdürecektir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks kredi notu nasıl öğrenilir merak edenler yazımızı dikkatlice okumayı sürdürebilirler. Banka kredi notunu öğrenmek için Findeks’in web sitesine giriş yapabilir ve TC numaranızı kullanıp kredi notu sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz kredi puanınızı öğrenmek için vergi kimlik veya TC numaranızın son 4 hanesini SMS yoluyla 4552’ye yollayabilir ve kredi puanınızın kaç olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Findeks kredi notunu bilmenin en büyük faydası kredi talebinde bulunup bulunmama konusunda fikir vermesidir. Çünkü sürekli kredi veya kredi kartı talebinde bulup hayı yanıtı almakta kredi notunu düşürmektedir. Sizde Findeks kredi puanınızı öğrenip ona göre adımlar atmayı tercih edebilirsiniz.