Anasayfa / Krediler / Kredi Taleplerinde Gelir Durumunun Önemi

Kredi Taleplerinde Gelir Durumunun Önemi

Kredi notu ve gelir durumu kredi taleplerinin onay aşamasında etkili olan iki konudur. Kredi puanı düşük olan veya geliri olmayan birinin bankalardan kredi alması bir hayli güçtür. Bugün gelir durumunun kredi talepleri üzerindeki etkileri üzerinde duracağız. Sizde kredi çekmeyi planlıyorsanız yazımızın devamını dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Kredi ve Gelir Durumu

Taşıt kredisi, konut kredisi, ticari krediler veya ihtiyaç kredisi kullanılmak istenildiğinde kişilerin gelir durumu önemli bir kriter haline dönüşmektedir. Bireylerin gelir durumuna bakılarak kredinin miktarı ve verilip verilmeyeceği banka yetkililerince kararlaştırılmaktadır. Gelirin yasal olarak belgelenebiliyor olması da çok önemlidir. Gelirini yasal olarak belgeleyip bankaya sunamayanların kredi için bankalardan onay alabilmesi çok zordur. Kredi isteğinizin onay almasını istiyorsanız sizde gelirinizi belgelemeli ve bankanın yetkililerine sunmalısınız.

Geliri olmayanların kredi çekebilmesi için taşınmaz mallarını kullanması gerekmektedir. Bankalar gerekli görmeleri halinde kefil talebinde de bulunabilmektedirler. Düzenli bir gelire sahipseniz ve bankaların diğer kriterlerini de yerine getirebiliyorsanız ev kredisinden taşıt ve ihtiyaç kredisine kadar her türlü kredi ürününden yararlanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Kredi çekerken aylık ödemeniz gereken taksit miktarının gelirinizle doğru orantılı olması gerekmektedir. Bu nedenle talepte bulunacağınız kredi miktarını ve vade oranını doğru biçimde belirlemelisiniz. Vade oranı uzadıkça ödemeniz gereken faiz miktarının da artacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.