Anasayfa / Yatırım / PTT Araç Sigortası Nedir ve Nasıl Yapılır?

PTT Araç Sigortası Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası kapsamında yapılması gereken araç sigortası her sürücünün muhakkak uygulaması gereken bir kuraldır. Günümüzde PTT araç sigortası için birçok farklı duyum alındığı ise doğrudur. Normal şartlarda araç sigorta ücretlerinin çok yüksek çitalara yükseldiğini görebiliyoruz. Aracını 1.000 ile 3.000 TL arasında zorunlu trafik sigortası yaptırarak trafiğe çıkan araç sahipleri ise tutarların yüksek olduğundan şikâyetçi. Tam bu esnada bilhassa sosyal medyada PTT araç sigortası 301 TL başlığında haberler dolanmaya başladı.

Gerçekten binlerce lira ödemek yerine 301 TL’ye PTT zorunlu araç sigortası yaptırılabilir mi? Aslında araç olarak kastedilen taşıtın motosikletler olduğunu anlamanız için bir PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Otomobiller içinse bu tutar için farklı bir uygulama mevcut. Bunlar arasında segment, model yılı, motor gücü ve farklı detaylara göre bir ücretlendirme yapıldığını belirtmek istiyoruz.

PTT Araç Sigortası Ne Kadar?

PTT zorunlu araç sigortası yaptırmak isteyenlerin ilk olarak başvurmaları gereken yer PTT şubeleri oluyor. Burada sigorta yaptırmak için klasik olan evraklar dolduruluyor ve aracınız için özel bir tutar çıkıyor. Herkes için aynı trafik sigortası ücreti çıkmayabilir. Zira bunun için farklı kıstaslar olduğundan ötürü tamamıyla size özel bir fiyat tanımlanacaktır. Dolayısıyla 301 TL olarak reklamları dönen promosyonun motosiklet sürücüleri için olduğunu, otomobil sürücülerinde bu tutarın ortalama 500 TL ile açıldığını söylemeliyiz.

Peki en ucuz zorunlu araç sigortası hangi firmada diye merak ediyor musunuz? Bu noktada başvuracağınız adreslerden birisi yine PTT olabilir. Zira 500 TL ile başlayan sigorta ücretinin birçok firmadan daha aşağıda olduğunu söylemeliyiz. Kaldı ki zorunlu olduğundan ötürü trafikte bulunan araçların bu sigortayı kesinlikle yaptırmaları gerekiyor. Haliyle bunu fırsata çevirmek isteyen özel sigorta şirketleri ücretleri daha da yukarıya çekiyor.

PTT araç sigortası fiyatlarını sizin önünüze diğer firmalarla kıyaslayarak sunuyor. Bu aşamada sizin diğer firmalarla arada ne kadar fark olduğunu görerek seçim yapma şansınız doğmuş oluyor. Yapılan kıyaslama sonucunda dilerseniz sigortanızı farklı bir firmadan yaptırmak istediğinizi beyan ederek işlem yapmadan çekilebiliyorsunuz.

Sitemizde yer alan ve emelilere faizsiz kredi konusunu anlatan Emeklilere Faizsiz PTT Kredisi 2017 başlıklı yazımızda ilginizi çekebilir.