Anasayfa / Genel / PTT E-İmza Nasıl Alınır?

PTT E-İmza Nasıl Alınır?

Gerçekleşen kanuni düzenleme ile beraber e-imza kullanımının bazı alanlarda zorunlu hale gelmesi e-imza kullanımının yaygınlaşmasını hızlandırmıştır. PTT’de e imza konusunda gerekli adımları atmış ve hizmet kalitesini daha da arttırmıştır. PTT E-İmza nasıl alınır konusunu ele alıp sizleri PTT e-imza fiyatları ile alakalı olarak da bilgilendireceğiz.

KEP sistemini uygulamaya koyması ile birlikte bildirim ve tebligat konusunda PTT önemli aşamalar kaybetmiştir. İlerleyen zamanlarda bu sistemin tüm topluma yayılması ve tebliğ işlemlerinin elektronik ortamlar üzerinden gerçekleşmesi beklenmektedir. KEP sisteminin pek çok avantajı bulunuyor. Kişiye gönderilen e postaların ulaşıp ulaşmadı bu sistem sayesinde anlaşılmakta ve yollanan e postaya kişinin erişme durumu tespit edilebilmektedir. Bu tarz veriler sayesinde hukuki geçerlilik yolu da açılmaktadır. İşleyen bu süreçte e imza kullanılması gerekliliği bulunması e imzanın önemini arttırmaktadır. KEP sisteminin yanında PTT e imza hizmeti de sunmaktadır.

E-İmza Nedir?

Belgelerin elektronik ortamda imzalanabilmesi için kişiye özel bir elektronik sertifika barındıran teknolojik cihazlara verilen isme e-imza denilmektedir. Belirli firmalar e-imza tedariki yapmakta ve elektronik ortamlarda belge imzalayabilmesine destek olmaktadırlar. E-İmza satışı gerçekleştirenlerin arasında PTT’de yerini almıştır. Gerekli belgeleri hazırlanarak e imza için PTT’ye başvuru yapılabilmektedir. E-İmza için gereken ücretler ödendiğinde hızlı bir şekilde kişi kendisine özel e imzasını alabilmektedir.

PTT E İmza Nasıl Alınır?

PTT E İmza başvurusu yapmak isteyenler kendilerine en yakın PTT şubesine giderek bunu gerçekleştirebilirler. Verilen formu eksiksiz şekilde tamamlayıp imzalamak ve ödemeyi yapmak e imza alınması için yeterlidir.

PTT E İmza İçin Gereken Belgeler

E İmza alınabilmesi için TC kimlik numarası gerekmektedir. Üzerinde TC numaranız yazan TC kimliğinizle ya da ehliyet gibi kimliklerinizle başvuru yapmanız mümkündür. E İmza için gereken başvuru formu PTT tarafından size verilecektir. İmza sirküsü, ticari sicil gazetesi veya son 6 ay içinde alınan faaliyet belgesi talep edilen evraklardır. Bu evrakları tamamlamanız halinde sizde hızlı bir şekilde e imza alabilirsiniz.

PTT E İmza Ücretleri

E İmza 1,2 ve 3 yıl şeklinde alınabilmektedir. Belirlenen süreye göre PTT e imza ücretleri değişmektedir.

1 yıl için: 109 TL

2 yıl için: 149 TL

3 yıl için: 189 TL

Süreye göre PTT e imza ücretleri bu şekildedir. Sizde ilgili evrakları hazırlar ve belirlenmiş ücreti öderseniz e imza kullanmanın rahatlığına kavuşabilirsiniz.