Anasayfa / Krediler / Şekerbank Tarımsal İşletme Kredileri

Şekerbank Tarımsal İşletme Kredileri

Şekerbank, çiftçilere ihtiyaçları olan finansal desteği sağlamak amacıyla çeşitli tarımsal işletme kredi ürünleri sunmaktadır. Bu kredi ürünleri şunlardır:

1-Taksitli Tarım Kredisi

Çiftçiler tarımsal faaliyetleri için gereksinim duydukları zirai ilaç, gübre, tohum, fide, sera örtüsü, mazot, ısıtma, işçilik ve aydınlatma gibi her türlü tarımsal girdi ve bireysel diğer ihtiyaçlarının finansmanı için tahsis edilen Taksitli Tarım Kredisi üreticiye 2 yıla varan vade imkanı sağlamaktadır. Şekerbank Taksitli Tarım Kredisi’nin vadeleri, üreticilerin hasat vaktine göre gelirlerini elde edecekleri dönem içinde olacak şekilde tespit edilmektedir. Bu krediyi Çiftçilik Belgesi veya Çiftçi Kayıt Belgesi bulunan gerçek kişi üreticiler kullanabilmektedir. Taksitli Tarım Kredisi başvurusu yapmak için en yakın Şekerbank şubesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

2-Rotatif Kredi

Rotatif Kredi, çiftçilerin kısa vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik faizleri ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir veya 12 ayda bir tahsil edilebilen bir Şekerbank tarımsal işletme kredisi ürünüdür. Kredi vadesi en fazla 12 ay olup, istenildiği takdirde kredi kısmen veya tamamen kapatılabilmektedir. Rotatif Kredi başvurusu yapabilmek için dilediğiniz Şekerbank şubesine gidebilirsiniz.

3-Pancar Temlik Kredisi

Şeker fabrikalarına ve pancar ekici kooperatiflerine, şeker pancarı teslimatı yapan üreticilerin ürünlerinin karşılığını alana kadar finansman gereksinimlerini karşılamak için uygun faizli ve esnek ödeme koşullu kredi ürününe Pancar Temlik Kredisi adı verilmektedir. Bu krediden şeker fabrikalarına ve pancar kooperatiflerine şeker pancarı teslimatı yapan üreticiler faydalanabilmektedir. Pancar Temlik kredi bakiyesi, temliği kabul eden fabrika veya kooperatif tarafından bildirilen ödeme tarihinde yani vade sonunda kapatılmaktadır. Kredinin vadesi pancar temlik alacağının vadesine göre tespit edilmektedir. Başvuru için Şekerbank şubelerine gidilmesi gerekmektedir.

4-Çiftçi Vodafone KMH

Vodafone faturalı hattı bulunan ya da hattını Vodafone’a taşıyan çiftçiler Şekerbank’ta KMH hesabı açtırıp, otomatik ödeme talimatı vermeleri durumunda, yıl boyunca faturalandırılan borçları aylık olarak Şekerbank tarafından ödenmektedir. Çiftçi Şekerbank müşterileri ise hasat zamanında yalnızca anapara borcunu ödemekte, faiz üretici adına Vodafone tarafından karşılanmaktadır.

5-Çiftçi BAĞKUR KMH

Çiftçi Bağkur Kredili Mevduat Hesabı ile Bağkur’a üye çiftçilerin yıl boyunca tahakkuk edecek prim borçları aylık olarak Şekerbank tarafından ödenmektedir. Prim tutarları ve birikmiş faizlerini çiftçi Şekerbank müşterileri hasat tarihinde geri ödeme yapmaktadır. Yani çiftçi Şekerbank müşterileri aylık ödemek zorunda olduğu prim borçlarını yılda bir olmak üzere topluca hasat tarihinde ödeyebilmektedirler. Bu sayede geçen süre içinde sağlık hizmetlerinden kesintisiz olarak yararlanmayı sürdürebilmektedirler. Bu hesaba; üreticinin dışında aile geçim birliği çerçevesinde aynı tarımsal işletme için faaliyet gösteren dolayısıyla gelir ve giderleri ortak olan eşi, çocuğu, vb. prim ödemeleri de otomatik ödeme talimatı ile bağlanabilmektedir.