Anasayfa / Genel / Sigortasızlar İçin Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu ?

Sigortasızlar İçin Yaşlılık Maaşı Ne Kadar Oldu ?

Bilindiği üzere emekliliği olmayan 65 yaş üzerindeki yaşlılara devlet tarafından her 3 ayda bir maaş verilmektedir. 2017 yılında verilen yaşlılık maaşı 754 liraydı. Ancak yapılan kanun teklifinin yasalaşması durumunda verilen yaşlılık maaşlarında artış meydana gelecek. Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri haline gelen 2018 yılında yaşlılık maaşı ne kadar olacak dorusunu sizler için masaya yatırıyoruz. 65 yaş üstüyseniz ve sigortanız bulunmuyorsa bu yazımızı dikkat şekilde okumanızı öneriyoruz.

2018 Yaşlılık Maaşı

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekliliği olmayan ancak Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üstü muhtaç yaşlı vatandaşlara devlet sahip çıkmakta ve her 3 ayda bir maaş vererek geçinmelerine katkıda bulunmaktadır. Sizde belirlenen kriterlere uyuyorsanız yaşlılık maaşı alabilmek için ikametgahınızın bulunduğu ilin Sosyal Yardımlaşma VE Dayanışma Vakfı Başkanlığı’na başvuru yapmalısınız. 2017 Aralık ayı itibari ile ödenen yaşlılık maaşı aylık 251 TL’dir. 3 ayda toplam miktar 754 TL olmaktadır.

65 yaş ve üstü geliri 534 TL’nin altında yer alanların 2018/Ocak ayı memur aylık artışları buna göre düzenlenmiştir. Ancak yapılan son teklifle birlikte yaşlılık maaşının aylık 500 TL olması hedefleniyor. Kadın ya da erkek emekliliği bulunmayan, kimsesi olmayan ve muhtaç durumdaki vatandaşlar bu aylıktan istifade etme şansını elde edebiliyorlar. Kanun kabul edilirse yaşlılık maaşı 3 ayda 1500 TL olacak ve 2 katı bir artış meydana gelecek.

Sizde yaşlılık aylığı almak için belirlenen kriterler içerisindeyseniz gerekli başvuruyu yapabilir ve devletin sunduğu bu olanaktan yararlanmaya başlayabilirsiniz.