Anasayfa / Yatırım / Türkiye’de Hizmet Veren Bitcoin Firmaları

Türkiye’de Hizmet Veren Bitcoin Firmaları

Dünya’da hızlı yayılan Bitcoin furyasına ülkemiz de duyarsız kalamadı. Büyük hacimli işlemlerin döndüğü ve gittikçe gelişen bitcoin piyasasına ülkemizde de bir çok yatırımcı ilgi gösteriyor. Öyle ki bir çok firma Bitcoin ile yurt dışına işlem yaparken web sektörünün büyük bir bölümü de para transferi için bankalar ya da farklı yöntemler yerine Bitcoin’i tercih ediyor. Bu durumun oluşmasında Bitcoin’in güvenli ve nakite çevirmesi kolay bir para birimi olması büyük etki gösterdi. Global düzeyde kendisine Bitcoin borsası diyen bir çok web sitesi türedi. Blockchain’in başı çektiği bu web siteleri Bitcoin alım ve satım işlemlerine aracılık yaparak hem kullanıcıların Bitcoin işlemlerine imkan sağlıyor hem de aldıkları komisyonlar ile ciddi şekilde gelir elde ediyor. Türkiye’de faaliyet gösteren 3 adet Bitcoin borsası bulunuyor. Bunlar sırası ile BTCTurk , Koinim ve Bitkapital.

BTCTurk bu firmalardan en hızlı öne çıkanı olarak dikkat çekmişti. Kolay ve kullanışlı alım satım paneli, ödemeleri çekim emrinden dakikalar sonra hesaba geçmesi ve kullanıcı dostu sistemi sayesinde kısa sürede ciddi bir hacime ulaşan BTCTurk bankalar ile yaşadığı sorunlar neticesinde Türkiye’de para yatırma ve para çekme işlemlerini malesef durdurmak zorunda kaldı. Ancak bu süreçte kullanıcılarının hesapta kalan bakiyelerini büyük bir duyarlılık ile çekmesine olanak sağladı. Yurtdışında benzer bir çok bitcoin borsası problemlerle karşılaştığında dolandırıcılık işlemleri ile sitesini kapatırken BTCTurk’ün bu tarz kaliteli ve duyarlı olması şirketin uzun vadede piyasada tekrar güçlü bir şekilde hizmet vereceğini kanıtlar nitelikteydi.

BTCTurk’un kapanmasının ardından Koinim ön plana çıkmaya başladı. Günlük 15-20 BTC olan işlem hacmi en büyük rakibi BTCTurk’un kapanmasının ardından 500-600 BTC’ye kadar çıkan Koinim buna paralel olarak güvenlik önlemlerini geliştirdi. Siteye kayıt aşamasında dahi kimlik bilgileri, kimlik ile çekilmiş özçekim, cep telefonu onayı gibi işlemler isteyen firma kısa süre önce yeni üye alımlarını da güvenlik sebebi ile durdurduğunu duyurdu. Hala para çekim işlemlerini aynı gün içerisinde hızlı bir şekilde gerçekleştiren Koinim Türkiye’de bitcoin borsaları arasında amiral gemi olarak gözüküyor. Yeni üye alım işlemlerini kapatmasının ardından eleştirilere uğrasa da firmanın kısa bir süre içerisinde üye almaya devam edeceği ve günlük BTC hacmini çok daha yüksek miktarlara taşıyacağı öngörülüyor.

Bitcoin borsaları arasında en yeni olanı ise Bitkapital. Bu firma henüz ciddi BTC hacimlerine ulaşabilmiş değil. Günlük BTC hacmi işlem yapmak adına oldukça düşük olsa da firmanın arayüzünü ve güvenlik önlemlerini sık sık değiştirmesi sektörde alternatif oluşturmak ve kalite standartlarını arttırmak adına büyük önem taşıyor. Önümüzdeki süreçte ülkemizde BTC’nin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte Bitkapital’in de işlem hacmini arttıracağı düşünülüyor.