Anasayfa / Bankalar / Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı

18.04.2016 tarihinden itibaren Çeyiz Hesabı açtıran ve 3 yıl boyuna birikim gerçekleştirerek 27 yaşını doldurmadan evlenen herkese yapmış olduğu birikimin maksimum %20’lik oranı kadar devlet katkısı sağlanmaktadır. Sizde bu harika fırsattan yararlanmak istiyorsanız Çeyiz Hesabı açtırmalı ve birikimlerinizi devlet desteği ile daha değerli hale getirmelisiniz. Ülkemizin önemli bankalarından olan Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı sizin de evlilik hayallerinize büyük katkıda bulunabilir.

Çeyiz Hesabı

Daha önce evlilik gerçekleştirmediyseniz ve 24 yaşını henüz doldurmadıysanız Çeyiz Hesabı başvurusu yapabilirsiniz. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. Maddesi kapsamına girenler Çeyiz Hesabının sunduğu avantajları değerlendirebilmektedirler. 3 yıl süresinde aksatmadan düzenli şekilde ödeme yapmanız durumunda sizin birikimlerinize de devlet katkısı sağlanmaktadır. Eğer 27 yaşını doldurmadan önce evlilik yaptıysanız gerekli belgeleri hazırlayıp 6 ay içinde başvuruda bulunursanız yine devlet katkısından yararlanma şansını elde edebilirsiniz. Çeyiz Hesabı için yapılan birikim ve ödemelere göre devlet katkısı oranı değişiklik göstermektedir. En üst katkı oranı ise %20 olarak belirlenmiştir. Çeyiz Hesabı için yapılan ödemelerin alt ve üst sınırı her sene yeniden değerlendirme miktarı kadar artış sergileyecektir. Çeyiz Hesabı açtıranlar gerçekleştirdikleri ödemelere ilaveten belirlenen üst sınırı aşmama koşulu ile diledikleri an hesaplarına para yatırma imkanına da sahiptirler. Çeyiz Hesabı açtırmak isteyenler bunu TL olarak yapabilmektedirler. Bir kişi adına yalnızca bir tane çeyiz hesabı açılabilmektedir. Ortak hesap açılması gibi durumlar söz konusu olmamaktadır. Açılan Çeyiz Hesabı başka bir bankaya taşınamamaktadır. Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı açtırdığınızda asgari ödeme tutarının altına düşmediğiniz sürece her yıl 2 sefer birikimlerinizde para çekme hakkınız bulunmaktadır.

Ziraat Bankası’nın diğer hizmetlerini incelemek için bankalar kategorimizde bulunan makaleleri okumanız yeterli. Ziraat Bankası Başak Hesap gibi pek çok konu ile alakalı içeriklere sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.

Vade Devlet Katkısı Oranı Azami Katkı Tutarı

36-47 10,00% 4.384,95

48-59 15,00% 4.933,07

60+ 20,00% 5.481,19

 

2017 yılı için ödeme dönemine göre asgari ve azami birikim tutarları şu şekilde belirlenmiştir:

 

Ödeme Dönemi Asgari Birikim Tutarı Azami Birikim Tutarı

1 Aylık 109,62 1096,24

3 Aylık 328,87 3288,71

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı açılışı sırasında sadece bir defa olmak kadı ile 2017 yılı için azami olarak 16,443,56 TL’ye kadar para yatırma olanağı tanınmıştır. Sizde birikim sahibi olmak ve birikimlerinizi devlet desteği ile güçlendirmek için Ziraat Bankası’nın Çeyiz Hesabı hizmetinden istifade edebilirsiniz.