Anasayfa / EFT Saatleri / Ziraat Bankası Güncel EFT Saatleri

Ziraat Bankası Güncel EFT Saatleri

Ülkemizde en fazla tercih edilen bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası sunduğu hizmetlerle müşteri yelpazesini sürekli genişletmektedir. Ziraat Bankası müşterisi iseniz ve bankanızın sunduğu EFT gibi işlemler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız bu yazımızı okumalısınız. Ziraat Bankası EFT saatleri ile ilgili detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

İlk olarak EFT nedir konusunu ele alalım. Bir bankadan başka bir bankaya para transfer etme işlemine EFT ismi verilmiştir. EFT’nin açılımı ise Elektronik Fon Transferi’dir. Güvenli ve hızlı şekilde başka bankada bulunan bir hesaba bu işlem sayesinde rahatlıkla para transfer edebilirsiniz. Ziraat Bankası müşterilerinin ise dikkat etmesi gereken konu Ziraat Bankası EFT saatleridir. Çünkü belirlenmiş olan EFT saatleri dışında işlem yapılırsa para transferinin onaylanıp sonuca ulaşması bir sonraki iş gününe kalmaktadır. Ziraat EFT saatleri içinde gerçekleşen işlemler ise aynı gün onay alıp tamamlanmaktadır. Bu sebeple Ziraat EFT saatlerini bilmeniz yararınıza olacaktır.

Ziraat EFT Saatleri

Ziraat bankası EFT saatleri 09:00 ile 17:15 arası olarak belirlenmiştir. Bu zaman dilimi içinde yapılan her EFT işlemi doğru bilgiler kullanılması halinde kısa süre içinde onaylanmakta ve para transferi gerçekleşmektedir. Ziraat Bankası EFT saatleri dışında yapılan para transferleri ise bir sonraki iş gününe kadar havuzda beklemeye alınmaktadır. Para transferinin hemen olmasını isteyenler Ziraat Bankası tarafından belirlenmiş olan saat aralığına uygun hareket etmelidirler.

EFT işlemim ne zaman onaylanır ve para karşı tarafın hesabına aktarılır?

EFT yaptığınız zaman para transferinin tamamlanması genelde 5 ile 30 dakika arası bir sürede gerçekleşir. Bankanın o anki yoğunluğuna göre bu süre değişkenlik göstermektedir. Ancak genelde EFT işlemi 15 dakikada tamamlanmaktadır. Yaptığınız para transferleri gerçekleşmiyorsa bu durumda sizde Ziraat Bankası’nın kanallarını kullanıp EFT işleminin hangi sebepten dolayı gerçekleşmediğini öğrenme yoluna gidebilirsiniz.

Yanlış kişiye EFT yaparsam bunu nasıl düzeltebilirim?

Bazen dalgınlık sebebi ile yanlış kişiye EFT yapılabilmektedir. Sizin de başınıza böyle bir durum geldiyse veya gelirse izlemeniz gereken yol bellidir. Hemen bankanızı aramalı ve bankanıza durumu bildirmelisiniz. Aynı zamanda gönderdiğiniz para için bloke konmasını istediğinizi bildirmelisiniz. Böyle durumlarda banka para transferi yaptığınız kişi ile iletişim kurmakta ve paranın geri iadesini istemektedir. Fakat bazen karşı taraf bu isteğe olumlu yanıt vermeyebilmektedir. Bu olduğu zaman banka size durum hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Yanlışlıkla para gönderdiğiniz kişi ile alakalı olarak yasal süreci başlatmanız ve haksız zenginleşme davası açmanız gerekmektedir. Bu sayede paranızı geri alabilirsiniz. Bu süreç yaşanırken siz yine de bankanızdan gönderdiğiniz para için bloke koymasını istemeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

EFT ücretleri

Mobil Şubeden EFT gönderim ücreti: 2.50 TL

İnternet Şubesi aracılığı ile EFT gönderim ücreti: 3.50 TL

Telefon Bankacılığı kullanırsanız EFT gönderim ücreti: 5 TL

ATM’den EFT yapmanız durumunda EFT gönderim ücreti: 7 TL

EFT işlemim gerçekleşmiş mi nasıl kontrol edebilirim?

Yaptığınız para transferi baya süre geçmesine rağmen gerçekleşmedi mi? Bu durumda sizde Ziraat Bankası tarafından sunulan hizmet kanallarından istifade edip yaptığınız işlemle ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız Ziraat Bankası’nın konuyla alakalı sayfasından EFT sorgulamasını yapmanız mümkün. Dilerseniz telefon bankacılığından faydalanıp EFT işleminizin son durumu hakkında detaylı bilgiler de alabilirsiniz. Yine isteyenler bu iki kanal yerine kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek para transferlerinin son durumu hakkında gerekli bilgiyi edinebilmektedirler.

Yaptığım EFT işlemini nasıl iptal ederim?

EFT yaptınız ancak sonradan kararınızı değiştirdiniz mi? EFT işlemini iptal etmek mi istiyorsunuz? Böyle anlarda Ziraat Bankası internet bankacılığı hizmetinden yararlanıp ilgili sayfada yer alan iptal butonu ile para transferinizi sona erdirebilirsiniz. Ziraat Bankası’nın konuyla ilgili sayfasında müşteri kimliğinizi kullanıp giriş işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlgili sayfa için tıklayınız. https://www.ziraatbank.com.tr/tr

Telefon bankacılığını kullanıp dilerseniz yine para transferinizi iptal edebilirsiniz. Müşteri temsilcisi ile görüşüp gerekli güvenlik aşamalarını geçebilir ve EFT işlemini eğer gerçekleşmediyse bitirebilirsiniz. Ziraat Bankası EFT saatleri içinde yapılan para transferlerinin hızlı gerçekleştiği göz önüne alınırsa EFT iptali için internet bankacılığını kullanmanız daha iyi olabilir. Telefon bankacılığı ile EFT iptali yapmanız biraz zaman alabilmektedir. Geçen bu süre içerisinde EFT’niz onaylanıp aktarılabilir.Ziraat Bankası EFT SaatleriTelefon bankacılığını kullanıp dilerseniz yine para transferinizi iptal edebilirsiniz. Müşteri temsilcisi ile görüşüp gerekli güvenlik aşamalarını geçebilir ve EFT işlemini eğer gerçekleşmediyse bitirebilirsiniz. Ziraat Bankası EFT saatleri içinde yapılan para transferlerinin hızlı gerçekleştiği göz önüne alınırsa EFT iptali için internet bankacılığını kullanmanız daha iyi olabilir. Telefon bankacılığı ile EFT iptali yapmanız biraz zaman alabilmektedir. Geçen bu süre içerisinde EFT’niz onaylanıp aktarılabilir.